جاوا اف ایکس چیست و کاربرد آن در چه زمینه هایی است

 

جاوااف‌اکس (به انگلیسی: JavaFX) سکوی جاوایی است که برای خلق و تحویل کاربردهای غنی اینترنتی که بتواند در پهنهٔ وسیعی از دستگاه‌های متصل به اینترنت اجرا گردد.

تگارش کنونی آن توسعه دهندگان را قادر به ساخت برنامه برای محیطهایرایانه رایانه رومیزی، دستگاه‌های بازی ویدیویی، پخش کننده‌های بلوری، و سایر سکوها را شامل می‌شود.

جاوااف ایکس، بر مبنای فناوری جاوا ایجاد گردیده است. در نگارش رایانه رومیزی، هم اکنون از سیستم عامل‌های ویندوز اکس‌پی، ویندوز ویستا، مکینتاش، پشتیبانی می‌نماید. در نگارش جاوا اف ایکس ۱٫۲، سان نسخه‌های اولیه‌ای را برای لینوکس و اپن سولاریس ارایه نمود. در نگارش موبایل، جاوا اف ایکس، قابلیت اجرایی در سیستم عامل‌هایی چون، سیمبیان، ویندوز موبایل، و سیستم عامل‌های بی درنگ را داراست.

نگارش کنونی این سکو، شامل اجزا زیر است:

کیت توسعه نرم‌افزار جاوا اف ایکس: که شامل کامپایلر، ابزار زمان اجرایی، گرافیکی، خدمات رسانه‌ای وب و کتابخانه غنی متنی است.

محیط توسعه نتبینز برای جاوا اف ایکس: نتبینز امکام اضافه کردن با استفاده از صفحه‌ای برای کشیدن و رها کردن برای اضافه نمودن اشیایی با قابلیت حرکت، پویانمایی و همچنین مجموعه از نمونه‌ها و مثالها برای یادگیری.

برای اکلیپس، افزونه‌ای تحت حمایت پروژه کنایی وجود دارد. ابزارها و افرونه‌هایی برای کارهای خلاق: افزونه‌هایی برای تبدیل گرافیک موجود در ادوب فوتوشاپ و ادوب ایلسفقیتور به کدهای جاوا اف ایکس را داراست.

ابزارهایی برای تبدیل اس وی جی به کدهای جاوا اف ایکس. صاحب نظران بر این باورند که این محصول در بازار سامانه‌های رایانه رومیزی، با محصولاتی چوت ادوب فلش پلیر، ادوبی ایر، اپن لاسزلو و سیلورلایت مایکروسافت، در رقابت خواهد بود.

منبع این مقاله : ویکی پدیا برای دسترسی به مقاله کامل در ویکی پدیا اینجا کلیک کنید.

در مقاله بعدی ایجاد یک برنامه با JavaFX رو توی محیط نت بینز ایجاد می کنیم.

 

 

می توانید انتشار قسمت ها جدید آموزش برنامه نویسی و به روز رسانی های جدید سایت را از کانال تلگرام ما دنبال کنید  و یا از قسمت انتهایی سایت ، آدرس it3du را در سایر شبکه های اجتماعی پیدا کنید

 

منبع: ویکی پدیا